دکوراسیون داخلی

معرفی گروه آمودیس

در بحث واژه شناسی فرهنگ معماری ایران، "آمود" به معنای آرایشی است که پس از پایان کار ساختمان بر آن می افزایند. این آرایش شامل انواع تزیینات الحاقی، نماسازی سنگی، آجری، کاشیکاری و گچ بری و ... می باشد.
• اهداف کلی و شاخه های فعالیت گروه آمودیس
گروه آمودیس به مدیریت "آقای مهندس شهرام منتظری" با بیش از 12 سال سابقه و تجربه در زمینه اجرای انواع پروژه های طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی، سازه های خشک، کناف (سقف و دیوار کاذب) فعالیت دارد و با داشتن رزومه اجرای صدها پروژه مختلف آماده خدمات رسانی به مشتریان و کارفرماهای محترم می باشد.
گروه آمودیس در شاخه های زیر به صورت حرفه ای فعالیت دارد:
o مشاوره،
o طراحی و اجرای معماری فضای داخلی و خارجی،
o طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی انواع ساختمان ها و فضاهای مسکونی، اداری، تجاری، درمانی، تفریحی، ویلایی، و ...
o اجرای سازه های خشک، کناف (سقف کاذب، دیوار کاذب)، و ...

پروسۀ کاری و مراحل اجرا

مراحل پیشبرد کاری و اجرای پروژه ها توسط گروه آمودیس به صورت زیر است:
o شناخت نیاز و درخواست و انتظارات مشتری
o اولویت بندی نیازهای مشتری و مدیریت بودجه و هزینه ها
o ارایه کیفیت مطلوب
o بازدید و مشاوره تلفنی و حضوری،
o برگزاری جلسات حضوری،
o پیش طراحی سه بعدی،
o شروع اجرای پروژه،
o نظارت روزانه بر فعالیت تیم اجرایی پروژه جهت بهبود روند زمانی و کیفی پروژه و ...

طراحی داخلی

طراحی داخلی، هنر یا پروسه طراحی فضاهای داخلی است که اغلب فضاهای بیرونی یک اتاق یا ساختمان را نیز شامل می‌شود و طراح داخلی، شخصی است که چنین پروژه‌هایی را مدیریت و رهبری می‌کند. طراحی داخلی یک حرفه چند بعدی است که شامل توسعه مفهومی، ارتباط با سرمایه‌گذاران پروژه و مدیریت و اجرای طرح است.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی عبارت از "هماهنگ سازی طرح ارایه شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه است. دکوراسیون داخلی مانند سایر هنرها، دارای سبک های متفاوتی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای افراد در گذر زمان، دستخوش تغییرات می‌شوند.
یک طراح دکوراسیون داخلی برای طراحی و آراستگی بهترین چیدمان منزل کمک می کند. در واقع طراح دکوراسیون داخلی با تلفیق اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را طراحی می‌کند که نشان دهنده هویت، نیاز، و درک خواسته‌های مخاطبش می باشد. دکوراسیون داخلی نیز مانند سایر سبک های هنری، دارای ریزه کاری های متفاوتی است که بر اساس سلیقه ها، فرهنگ، و نیاز زمان کنونی، دستخوش تغییر می شوند.
بخش های مهم هر خانه که زیبایی آنها جزء مهمترین ملاک های زیبایی منزل به حساب می آید، شامل دکوراسیون داخلی اتاق خواب ها، دکوراسیون داخلی آشپزخانه, دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی، و دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی و حمام می باشد.
امروزه همه اعضای خانواده توجه زیادی به دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی و چیدمان فضای خانه و اتاق ها می کنند. کاربری فضاهای منزل، کوچک یا بزرگ بودن منزل، رنگ‌ها، نور پردازی، وسایل دکوری، مبلمان، اثاثیه منزل و تجهیزات داخلی خانه، چیدمان منحصر به فرد، طراحی مدرن و کلاسیک، پارامترهای اقتصادی، همه و همه در کنار یکدیگر موجب می شود تا وسواس و حساسیت خاصی در تزیین منزل پیش بیاید.
در دکوراسیون داخلی خانه باید به نکات زیر دقت شود:

•اندازه و ابعاد منزل


دکوراسیون داخلی در بزرگ نشان دادن خانه کوچک و یا کوچک نشان دادن منزل بزرگ، نقش مهم و بسزایی دارد. ممکن است گاهی با چیدن و بکارگیری المان های اشتباه، منزل خود را از آنچه که هست کوچک تر نشان دهید. بنابراین اگر خانه ای کوچک و دلگیر به نظر می رسد، با رعایت چند نکته در دکوراسیون داخلی چیدمان منزل کمک شایانی در جلوه و ظاهر آن خواهد شد.

•نورپردازی

نور تاثیر فراوانی بر روی چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل دارد، زیرا انواع نورها به ما اجازه دیدن اجسام را می دهند. در واقع این نور طبیعی و یا مصنوعی است که ما را در طراحی داخلی و جلوه بهتر لوازم و دکوراسیون داخلی منزل کمک می دهد. مقدار نوری که در زمان های مختلف از صبح تا شب در بخش های مختلف خانه تابیده می شود، باید مد نظر طراحی دکوراسیون داخلی گیرد.

طراحی دکوراسیون

برای طراحی داخلی یک منزل، ویلا، واحد تجاری، فروشگاه، مغازه، و یا هر مکان دیگری باید ابتدا سبک موردنظر انتخاب شود.

سبک های دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون داخلی سبک های گوناگون طراحی داخلی، کاربردهای خاص و مخاطبان خاص خود را دارند و هرکدام تعریف خاصی از دکوراسیون داخلی دارند. برخی از این سبک ها عبارتند از:
دکوراسیون تلفیقی - دکوراسیون مدرن - دکوراسیون کلاسیک - دکوراسیون مینیمالیسم

• دکوراسیون تلفیقی

دکوراسیون داخلی تلفیقی در واقع ترکیبی از انواع سبک های دکوراسیون می باشد. معمولا طراحان دکوراسیون تعریف دقیق و روشنی از دکوراسیون تلفیقی ندارند، زیرا این نوع سبک دکوراسیون داخلی ایجاد فضایی کاملا منحصر به فرد است که خود شخص آن را به سلیقه، ایده و ابتکار خود می چیند.

• دکوراسیون مدرن

اصول دکوراسیون داخلی مدرن در دنیای امروزی تنها به یک معنی می باشد، آن هم به معنای "هرچه کمتر ، جلوه بیشتر". معنای این جمله در واقع ساده بودن وسایل مورد نظر و استفاده از المان های لوکس و براق کمتر می باشد. همچنین رنگ هایی که باید استفاده شود، رنگ های تیره مقابل رنگ های روشن است مانند رنگ مشکی در برابر رنگ سفید.

• دکوراسیون کلاسیک
سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک نقطه مقابل دکوراسیون مینیمالیسم (دکوراسیون داخلی ساده) می باشد و به نحوی از دکوراسیون سنتی غربی الهام گرفته شده است. معمولا از لوازم دکوراتیو سنگی و چوبی در تزئین منزل استفاده می شود که به صورت دستی ساخته شده اند و از حجم و سنگینی بالایی برخوردار باشند.

• دکوراسیون مینیمالیسم

دکوراسیون مینیمال، سیری از اشکال و طرح های مختلفی از هنر و طراحی، مخصوصا هنرهای تجسمی و بصری و موسیقی را توصیف می کند. در این نوع سبک دکوراسیون داخلی، طرح شروع به افشای ماهیت و شخصیت یک موضوع با حذف تمامی فرم ها، ویژگی ها و مفاهیم غیر ضروری می کند. سبک دکوراسیون داخلی مینیمال در اوایل دهه 1960 در نیویورک ظهور کرد. مینیمالیسم در طرح های خود ار حداقل لوازم دکوراتیو استفاده کرده است.

بازسازی (بازسازی خانه قدیمی و ساختمان کلنگی)
خانه خوب خانه ای است که ساکنانش در آن حس آرامش و امنیت داشته باشند. زیرا افراد بیشترین زمان خود را در خانه می گذرانند. عوامل مختلفی در شکل گیری این آرامش نقش دارند، از جمله طراحی کاربردی و تقسیم بندی فضای مناسب، زیبایی و مواردی اینچنین که باید مطابق با سلیقه ساکنین آن خانه باشد. اما آیا خانه ای کاملاً مطابق با سلیقه و شیوه زندگی شخصی ما ساخته شده است؟ اگر هم باشد، پیدا کردن آن قطعاً زمانبر یا خریدن آن پرهزینه خواهد بود. راه حل ساده ای که برای این مشکل وجود دارد، بازسازی خانه خود یا خانه ای ارزانتر است. همچنین نیاز به بازسازی می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد از قبیل؛ تغییر در نیاز، شیوه و علایق خانواده در گذر زمان یا نیاز خانه به تعمیرات احتمالی. برای داشتن یک بازسازی موفق، ابتدا باید نقاط ضعفی که نیاز به بازسازی دارند شناسایی و ارزیابی شوند، سپس بعد از تخمین زدن هزینه و زمان با برنامه ریزی دقیق باید شروع به بازسازی نمود، در غیر اینصورت هزینه و زمان را هدر داده و به نتیجه دلخواه نخواهد رسید. امروزه با گران شدن ملک و خانه، بسیاری از افراد ترجیح می دهند که خانه کلنگی خریداری و آن را بازسازی کنند تا این خانه ها قابلیت سکونت پیدا کنند و بتوانند در آن زندگی نمایند. بازسازی خانه قدیمی و کلنگی یکی از هوشمندانه ترین کارهایی است که در شرایط گران شدن مسکن می توان انجام داد. باید توجه داشت که در حالت کلی نقشه خانه های کلنگی با خانه های مدرن فرق دارد و نیاز به فرایند بازسازی و نوسازی دقیقی دارد. یکی از اقداماتی که می توان در بازسازی خانه قدیمی و کلنگی انجام داد، حذف نمودن راهروها است. از نظر بیشتر متخصصان و معماران دکوراسیون داخلی، وجود راهرو در فضای خانه باعث از بین رفتن فضای مفید خانه می شود، بنابراین توصیه می شود در هنگام بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی، راهروها از نقشه کلی خانه حذف شوند. حقیقت آن است که راهرو تنها نوعی شبکه است که موجب متصل شدن بخش های مختلف خانه می شود، بنابراین با حذف کردن راهروها در هنگام بازسازی منزل می توان قسمت های کوچکتر خانه را با یکدیگر ادغام کرد و در نتیجه فضای خانه بزرگتر دیده خواهد شد و محوطه سالن اصلی نیز دارای متراژ بیشتری خواهد شد. همچنین اگر اولویت داشتن اتاق های کوچکتر و بیشتری بجای یک سالن بزرگتر است، پیشنهاد می شود که در هنگام بازسازی های خانه کلنگی و قدیمی، بجای راهروها از دیوارهای کاذب استفاده شود تا هم خانه اتاق های بیشتری داشته باشد و هم راهروها فضای خانه را اشغال نکنند.

صفحه اینستاگرام